Podsumowanie przedwakacyjnych spotkań z cyklu Opowieści o Przestrzeni
2024-07-01Zaprojektowanie ogrodu to proces złożony. Wymaga wiedzy z różnych dziedzin oraz doświadczenia w pracy wykonawczej. Aranżacja zieleni w wymiarze ogrodu to jedna z przestrzeni leżących w obrębie zainteresowań architektury krajobrazu. Wydaje się być jednak odrębnym zagadnieniem, kiedy porównujemy ją z tym, jak do tego tematu podchodzą absolwenci sztuki ogrodowej, projektowania ogrodów czy ogrodnictwa. Ogród traktowany jest w różny sposób w zależności od perspektywy nabytej przez projektanta. Nie mniej należy pamiętać o tym, że w projektowaniu ogrodów nie chodzi o samo projektowanie a raczej o stworzenie ogrodu. Nie do końca oczywiste, a jednak aż tak proste. Jak zacząć skutecznie aranżować zieleń wokół nas? Kilka słów wstępu poniżej.
KROK 1. WIEDZA OGÓLNA W PROJEKTOWANIU OGRODÓW
Ogród to tylko nazwa. W rzeczywistości jest to integralny, choć umownie wydzielony fragment środowiska. Może pełnić różnorodne funkcje, jednak cechą charakterystyczną jest jego naturalny charakter. Naturalny w rozumieniu niezabudowany. W starożytności za ogród uważano wszelkiego rodzaju zielone przestrzenie zewnętrzne poddane aranżacji. Pierwszym krokiem powinno być zatem nabycie wiedzy na temat środowiska naturalnego. Na temat procesów jakie w nim zachodzą, elementów z których jest zbudowane oraz zależności występujących w jego obrębie. Jako procesy należy uznać nie tylko okresowe zmiany temperatur czy zjawiska atmosferyczne ale również cykl związany z przemianą i obiegiem materii. Elementy to ogół struktur i organizmów które występują w danym ekosystemie. Rośliny, owady, gleba, wody gruntowe i cieki wodne. Zależności to sposób w jaki poszczególne elementy oddziałują na siebie. Ogród podlega dokładnie takim samym prawom przyrody jak dziki las czy mokradła. Aby projektować efektywne, zdrowe i samowystarczalne ogrody należy rozumieć te pojęcia.
KROK 2. PSYCHOLOGIA I BIOLOGIA CZŁOWIEKA A OGRÓD
Człowiek posiada pewną pulę potrzeb charakterystyczną dla całego naszego gatunku. Są to potrzeby, których realizacja jest niezbędna do przetrwania. Posiada również nieprzebraną paletę potrzeb wymyślonych. Jedne musimy spełnić, inne możemy realizować a wielu nie powinniśmy zupełnie brać pod uwagę. Również w kontekście projektowania ogrodów i aranżacji zieleni. Znajomość naszej biologii i psychologicznych podstaw podejmowania decyzji to ważne umiejętności rzutujące na pracę projektanta podczas aranżacji zieleni. Dlaczego? Ponieważ projektujemy ogrody dla ludzi i zapominając o tej podstawowej kwestii często ulegamy przesadzie lub odwrotnie, tworzymy coś co nie spełnia nawet podstawowych oczekiwań. Równowaga jest słowem kluczowym, które powinno zawsze pojawiać się gdy zabieramy się za projektowanie ogrodu i aranżację zieleni.
KROK 3. WIZJA OGRODU PODCZAS PROJEKTOWANIA
Wizja nie tego jaki ma być akurat ten konkretny ogród, ale czym w rzeczywistości ogród jest i do czego powinien prowadzić projekt. Ugruntowane podejście to rdzeń, z którego wypływają wszelkie pomysły oraz sposoby działania. Projektowanie ogrodu może być metodą realizacji konkretnej wizji lub chaotycznym procesem o nieokreślonym celu. Dziś samo stwierdzenie ‘zaprojektuję twój ogród’ to zdecydowanie zbyt niejasne zapewnienie jeżeli projektant właściwie sam nie wie co ma na myśli. Zbyt szerokie pojęcie. Mamy tendencje do obrazkowego pojmowania zagadnień, szczególnie w obecnych czasach. Niestety bez zrozumienia sensu możemy popaść w stan, w którym działamy machinalnie, odtwórczo i w konsekwencji nieskutecznie lub nawet w sposób szkodliwy. Warto mieć to na uwadze nie tylko podczas projektowania ogrodów.
Chcesz poczytać więcej na temat nowoczesnego podejścia do projektowania zieleni? Sprawdź wpis na ten temat TUTAJ.
Ciekawe materiały wideo znajdziesz też na naszym kanale YouTube: Architektura.Harmonii.
Zobacz również co ciekawego w kontekście środowiska dzieje się na świecie na stronie MIASTO 2077.